مقدمه ای از یک کتاب در مورد لیسنینگ (مهارت شنیداری)

مقدمه:

این قسمت را از کتاب “تافل شنیداری” برداشته ام که نویسندۀ آن آقای نظری هستند ایشان روی حرکت پله پله تأکید دارند و به نظر من بسیار جالب آمد. در قسمت هایی نظراتم را داخل پرانتز آورده ام.

متن اصلی:

مهارت لیسنینگ برای همه و همه تبدیل به کابوس شده است. معمولاً عنوان می شود که ساده ترین مهارت Reading  و مشکل ترین مهارت Listening  است. این اظهارنطر بسیار صحیح است چون در Reading آزادی عمل داریم.

  • آن طور که دلمان می خواهد می خوانیم یعنی مجبور نیستیم تلفظ صحیح را رعایت کنیم (خودش بار سنگینی را از دوشمان بر می دارد.)
  • فقط به دانش و معلومات تئوریک خودمان نیاز داریم. ( لیسنینگ شدیداً مهارت محور است در حالی که Reading به نسبت کمتری مهارت محور است مثلاً حدود نسبی 50 به 50(
  • در لیسنینگ فرصت فکر کردن محدود نیست و فرصت برگشتن به عقب در اکثر اوقات وجود دارد.

 

اما در Listening  هیچ کدام از آزادی عمل های بالا را نداریم یعنی :

 

  • برای درک کامل تلفظمان بایستی کاملاً صحیح و استاندارد باشد.
  • لااقل در مورد برنامه های زنده و امتحانات، مثل امتحانات تافل و آیلتس، فرصت و شانس برگشت به عقب و تکرار جملات وجود ندارد.

تازه علاوه بر اینها بایستی شش دانگ حواسمان جمع باشد اما امان از حواس پرتی! که مشکلمان را چند برابر می کند. کوتاه سخن اینکه طی 18 سال تدریس تافل و مهارت شنیداری به این نتیجه رسیده ام که مواد یا فرمول لازم برای موفقیت در Listening  این است:

مهارت شنیداری Listening

  • دانش معلومات بالایی از واژگان (80 درصد)، اصطلاحات (10 درصد) و افعال دو کلمه ای (10 درصد) همراه با تلفظ صحیح صحیح صحیح
  • گرامر به مقدار لازم!
  • تمرین هر چه بیشتر بهتر
  • داشتن تمرکز حواس بسیار قوی
  • “نردبان پله پله” یا “پله پله سوی بام باید رفت” یعنی باید از مقدمات یا گام اول شروع کرد.

این کتاب (منظور کتابی است که نویسنده آن را تالیف نموده است) به شما در گام های اول و دوم و پنجم حسابی کمک می کند. برای شرط سوم خودتان همت کنید برای مورد چهارم با تمرین بسیار به مدت صدها ساعت و یا با انجام تمرینات دیگر مثل یوگا و یا ختی مشاوره با روانپزشک می تواند تمرکز حواس شما را افزایش دهد.

اما مهم ترین ویژگی این کتاب همان ضرب المثل معروف “نردبان پله پله” و “پله پله باید سوی بام باید رفت” متأسفانه اکثر اشخاصی که با مهارت شنیداری مشکل دارند مشکل آنها این است که عجول هستند غوره نشده می خواهند مویز شوند، در حالی به تماشای فیلم هالیوودی به زبان اصلی می نشینند که نه لغت کافی می دانند، نه بر گرامر پایه مسلط هستندو نه حتی تلفظ صحیح لغات را می دانند، اینجاست که از زندگی و زبان و فیلم بیزار می شوند! حکایت این زبان آموزان مثل کسی است که در اولین جلسۀ یادگیری شنا وارد عمق 4 متری استخر می شوند و معلوم است که چه بلایی سرشان می آید اما اگر از عمق یک متری شروع کنند و با تمرین آهسته آهسته جلو بروند ورزش شنا را بسیار لذت بخش خواهند یافت.

اگر شما در لیسنینگ مبتدی و حتی متوسط هستید بایستی لغات پایه را از لحاظ معنی و تلفظ صحیح مرور کنید فایل صوتی که به آن گوش می دهید باید شمرده و آهسته باشد مثل همین هایی که از برنامۀ VOA Special News  در این کتاب قرار داده شده است.

این اولین گام است در گام دوم شما بایستی واژه های بیشتری را بدانید (فایل های صوتی بیشتری گوش دهید) سپس می توانید پای فیلم سینمایی هالیوودی بنشینید پس گام اول را حتماً دریابید که بدون آن تمرین کردن نه تنها بیهوده است بلکه انسان را ناامید و سرخورده می کند.

گام اول در حقیقت نوعی warm up یا گرمش ورزشی است که بدون آن ورزشکار نمی تواند بازده خوبی داشته باشد. (البته به نظر من دانستن فنون پایۀ هرچیزی خیلی خیلی اصولی است و جزء خود همان ورزش است در صورتی که warm up  جزء آن ورزش بعضی اوقات محسوب نمی شود) اگر معانی لغات برای شما آشنا باشد لااقل تلفظ را از طریق فونتیک و یا گوش دادن به صدا یاد بگیرید و تکرار کنید این تنها راه پیشرفت مهارت شنیداری شماست و بس و راه دیگری که میان بر و معجزه آسایی که بدون زحمت باشد اصلاً وجود ندارد. والسلام

پی نوشت اول: همیشه پی راه های کم زحمت هستیم اصولاً بد نیست اما در عمل بیشتر به بیراهه منجر می شود به جای تمرین بیشتر ، اکثر اوقات در جستجوی راه کم زحمت هستیم که در اکثریت قریب به اتفاق کاری عبث و بدون نتیجه است.

یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم بدون پرداخت هزینه می خواهیم چیزی مطلوب را کسب کنیم که این خلاف قوانین طبیعت است. به طبیعت احترام گذاشتن علاوه بر احترام به طبیعت و درختان و رودخانه و مواهب طبیعی است بلکه قوانین طبیعت چه غلطی کرده اند که شما نبایستی به آن احترام بگذارید و همه اش پی اشخاصی بیفتیم که طبیعت را می خواهند دور بزنند و شعارهای عجیب به مردم می فروشند.

پی نوشت دوم: امیدوارم بعد از مدتی ننوشتن (به علت مشغلۀ کاری) مطلب نویسی را ادامه دهم.

پ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *