listening

در فرآیند آموزش زبان اهمیت لیسنینگ دست کم گرفته می شود و حتی در موسسات آموزش زبان به آن در حد اهمیت آن پرداخته نمی شود.

جوهر و روح زبان در لیسنینگ مستتر است اگر شخصی بتواند این مهارت را بالا ببرد واقعاً تحولی اساسی در یادگیری زبان او اتفاق می افتد.

اما “هر چه مهارت مهم تر تا حدودی دست نیافتنی تر” مگر در محیط  خوب (منظور فقط محیط فیزیکی نیست) که این محیط بتواند هم انگیزه بدهد و هم اینکه تعاملی باشد.

یکی از بهترین معلم های من آقای شعبانعلی هست که از طریق او متوجه شدم که تعامل می تواند تحول آفرین باشد با بحث در مورد مطلب است که در مغز رسوب می کند. همان طور که دانیل کانمن هم می گوید slow thinking  میتواند کمک بزرگی به یادگیری باشد. می توانید مقاله های مربوط به یادگیری معلم خوبم آقای شعبانعلی را از سایت متمم دانلود کنید.

مدت ها بود در جستجوی سایتی یا محلی برای یادگیری سطح پیشرفته لیسنینگ بودم و تعدادی سایت که خیلی به نظر من مفید نبودند هم پیدا کردم تا اینکه به نتیجه رسیدم لیسنینگ که انجام می دهی بایستی محلی باشد آن را بیان کنی اگر فقط لیسنینگ انجام دهی و هیچ ننویسی لیسنینگ هدف نمی گیرد اما با نوشتن مطلب در مورد محتوای لیسنینگ مغز ده ها برابر فعال تر می شود حتی اگر آن مطلب در حد یک جمله باشد به همان مقدار مغز فعال تر می شود.

از سوی دیگر لیسنینگ از مشکل ترین و مهم ترین مهارت های آموزش زبان محسوب می شود که یادگیری را از طریق ناخودآگاه ممکن می سازد.

شما هم در صورت علاقه می توانید در کامنت ها در مورد آنچه متوجه شده اید حتی در حد یک جمله بنویسید و یا در مورد محتوای فایل صوتی بحث کنید.

نکات ذیل را می توان از مواردی دانست که رعایت آنها می تواند بسیار مفید باشد (چندین آیتم از موارد اشاره شده از کتاب کنت چستن می باشد)

1- در درک لیسنینگ خطای شناختی وجود دارد یعنی لیسینر همیشه قابلیت درک لیسنینگ را بیشتر از اندازۀ واقعی درنظر می گیرد. این بدان معنا نیست که تلاش نکنیم بلکه به این معنی است که بایستی تمرکز و وقت بیشتری روی لیسنینگ انجام داد.

2- یکی از مهارت های افراد باهوش “تحمل ابهام” است یعنی اگر مطلبی متوجه نشدند می توانند با بقیۀ قسمت های پازل تصویر قابل قبولی ارائه دهند.

3- درک مطلب کلی و مرحله به مرحله اضافه کردن جزئیات

4- لیسنینگ بایستی به صورت تعاملی باشد اینکه شخصی فقط خودش لیسنینگ انجام دهد در حقیقت خودش را اذیت کرده است.

لیست اضافه خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *