Recapture Mosul

Link Download mp3 No.36

پیش نوشت: مهارت شنیداری یا همان لیسنینگ Listening  کمک بسیار زیادی می تواند به پیشرفت زبان بکند اما با صبر و حوصله و بارها گوش دادن و برگشتن و باز هم گوش دادن و یادداشت برداشتن و همین طور تکرار یک فایل صوتی تا لغات، عبارات و جملات در ذهنتان و ضمیر ناخودآگاهتان نفوذ کند.

Iraqi military leaders say their forces are poised to capture the old part of the city of Mosul from Islamic State militants. VOA’s Heather Murdock is there.

فرماندهان ارتش عراق اعلام کردند که نیروهای آنها پیشروی نداشته اند و نبرد حالت موازنه به خود گرفته است. بازپس گیری قسمت قدیمی موضل از نیروهای دولت اسلامی دچار توقف شده است.

Military officials say they expect the area still held by the militants to be captured in the coming days

مقامات ارتش عراق می گویند که مناطق تحت کنترل ISIS  در روزهای آتی بازپس گرفته خواهد شد.

but the upcoming battle is expected to be brutal as families held hostage attempt to flee and militants make their final stand.

اما جنگ های در پیش رو وحشیانه خواهد بود بدین علت که گروگان ها در تلاش هستند که از دست ISIS  فرار کند اما نیروهای ISIS  آنجا را آخرین محل خود قرار خواهند داد. (اوباما اکثر اوقات به ISIS  مخفف دیگری ISIL  استفاده می کرد و هیچ فرقی بین این دو نیست)

Iraqi-controlled old Mosul is littered with bodies buried in the rubble and the city is abandoned and in ruins.

قسمت قدیمی موصل با اجساد کشته شدگان که روی زمین در لابلای خرده سنگ ها دفن شده اندپوشیده شده است شهر رها شده و به خرابه تبدیل شده است.

 

نکات:

  • لغت force در اینجا به معنای نیرو می باشد

He strengthened NATO forces in the region.

 

  • اکثر اوقات برای گفتن “روزهای آینده” از next days استفاده می کنیم اما coming days  هم عبارت مناسبی برای گفتن این ترکیب می باشد.

 

 

  • واژۀ bury بر خلاف ظاهر آن تلفظ متفاوتی دارد در دیکشنری به تلفظ آن گوش دهید.

He was buried in his homeland.

Her wrist watch was buried under a pile of papers.

  • واژۀ hostage به معنای گروگان می باشد که در اخبار زیاد استفاده می شود. به فعلی که همراه آن آمده است توجه کنید برای گروگان گرفتن در زبان فارسی از “گرفتن” استفاده می کنیم اما در زبان انگلیسی از take  استفاده می شود.

Three nurses were taken hostage by the terrorists.

Our country must not be held hostage to our past.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *