Who was it (Riddle)

پیش نوشت: در نظر دارم جهت بهبود مهارت صحبت کردن یا همان Speaking مجموعه ای از معماها و یا Text ها را اینجا بنویسم و این چند روز نهایت سعی ام را کردم که از دوست Native  ام کمک بخواهم که او این هایی که بدون فایل صوتی هستند را صداگذاری کند اما نشد و من برعکس نظر همیشگی خودم متن بدون صدا می گذارم

البته خیلی ها می توانند این متن ها را بخوانند اما برای آموزش، غیر از Native ، هر صدایی بشنوی در حقیقت ضدیادگیری خواهد بود هر چقدر هم خوب تلفظ شود و accent خوبی داشته باشد. اما نکته ای که در این سری هست که دوزبانه خواهد بود و ابتدا جمله فارسی نوشته خواهد شد و سپس جملۀ انگلیسی آن خواهد آمد.

به طور حتم تعدادی نکته هم در میان جملات فارسی عنوان خواهد شد. با تکرار زیاد و نوشتن مشق روی کاغذ می توان این جملات را به قسمت Active برد البته این انتقال از Passive به Active انرژی و زمان نسبتاً زیادی را می خواهد اما بعد از مدتی همان طور که مهارت های مختلف مثل رانندگی خیلی ساده می شود مهارت Speaking (مهارت صحبت کردن) آسان خواهد شد.

 

آقای Stewart روز شنبه بعد از ظهر کشته شد. (فعل was killed  کشته شد فعل مجهول است و معلوم نیست که توسط چه شخصی کشته شده است. قبل از اسم روز Sunday  حروف اضافه آن on  آمده است.)

Mr Stewart was killed on Sunday afternoon.

 

 

زنش گفته که او در حال خواندن کتاب بوده است.(نگفته his wife  گفته The wife  که البته واضح است که منظور همسرش بوده، تلفظ said  را از روی دیکشنری بشنوید، در مورد در حال خواندن بوده was reading  آمده است چون آن موقعی که او اعلام می کند یک زمان بایستی به عقب برگشت. در مورد این هم فکر کنید که آیا می توانست had been reading  بیاید یا نه؟)

The wife said she was reading a book.

 

رئیس پیشخدمت ها گفت که او در حال دوش گرفتن بوده است.( در مورد butler  می توانید به این صورت یادسپاری کنید که از لحاظ اتیمولوژی از bottle  می آید و به معنی شخصی که بطری را حمل می کرده است. معنی که در انگلیسی پیدا کردم The chief manservant of a house  که واضح می باشد در مورد دوش گرفتن هم از فعل Take استفاده می شود)

 The butler said He was taking a shower.

 

 

سرآشپز گفته که او صبحانه را آماده می کرده است ( واژۀ chef که حتی در فارسی در هتل ها استقاده می شود از لحاظ تلفظ هم ch  ابتدای chef  را “چ” تلفط نکنید و آن را “ش” تلفظ کنید از دیکشنری هم تلفظ آن را بشنوید در مورد صبحانه در فارسی می گوییم صبحانه آماده می کرد اما در انگلیسی making breakfast  ترکیب درستی است)

The chef said he was making breakfast.

 

 

خدمتکار گفته که او رخت ها را  تا می کرده است. ( لغت maid  به معنای پیشخدمتکار زن می باشد البته معنای دختر و دوشیزه را هم می دهد اما به هیچ وجه این دو معنی را حفظ نکنید فقط همان پیشخدمت مؤنث را حفظ کنید a female  domestic servant واژۀ  fold خیلی استفاده می شود به معنای تا کردن هست که به نظرم از آن لغاتی هست که خیلی استفاده می شود)

 The maid said she was folding clothes,

 

و باغبان گفته که او در حال کاشت گوجه فرنگی بوده است

( برای کاشتن هم  Plant استفاده می کنند I planted roses in the garden. نکته ای که خوب است اینجا بگویم اگر بخواهیم said را به “گفت” ترجمه کنیم خیلی جملۀ خوبی نمی شود اما گفته مناسب تر است چون او گفته و هنوز روی گفته اش هست البته “گفته” را اگر می خواستیم انگلیسی تحت الفظی بنویسیم the gardener has said  می شد)

and the gardener said he was planting tomatoes.

 

چه کسی (قتل را) انجام داده است؟

Who did it?

 

پی نوشت یک: قبلاً هم گفته بودم که برای مهارت Speaking در نظر دارم طرحی را پیاده کنم. مهم ترین نکته ای که در نظر داشتم این بود که مخاطب را جذب کند در عین حال جملات خیلی پیچیده ای نباشد امیدوارم به مرور زمان با Riddle ها و در کل Text های بهتری این پست ها را ادامه دهم.

پی نوشت دوم: این معما از سایت riddles.com می باشد.

 

2 دیدگاه برای “Who was it (Riddle)

 1. سایت را دنبال می کنم رفته رفته بهتر می شه این قسمت فکر کنم جالب باشه مخصوصاً اینکه آموزش زبان رو با سرگرمی همراه کرده، وقتی riddle رو دیدم تعجب کردم ، مطمین هستم مثل اکثر سایت ها نیست که دو سه تا نکته بگذارند و وعده الکی بدهند و بعدش پول بخواهند، واقعاً عالیه هروقت میام یه عالمه مطلب خوب هستش، چی کار کنم یادم بمونه؟
  سپاس

  1. روش های به یادسپاری بهتر:
   1- با یکی از دوستانتان تماس بگیرید و در مورد مطلبی که یاد گرفته اید صحبت کنید.
   2- از روی مطالب خوانده شده مشق بنویسید.
   3- آنها را بلند بلند خوانده و حفظ کنید.
   4- به یکی از دوستانتان ایمیل بذنید و در مورد مطلب یادگرفته شده بنویسید.
   5- اینجا کامنت بنویسید.
   6- از نرم افزار ANKI استفاده کنید( در پست جداگانه ای مطلب خواهم نوشت)
   و چند تا روش دیگر البته هر شخصی روش خاصی دارد
   خلاصۀ کلام وقت بگذارید.
   ضمناً از کامنتت و لطفت ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *